2013. május 21. kedd | 21. HÉT | 141. NAP | 12:22 | KONSTANTIN, ANDRÁS

Áldásos volt a gazdáknak az özönvíz

2012. május 26. | 12:25
Helyenként ugyan okozott kisebb gondokat a napokban hirtelen lezúdult csapadék Baranyában, de az aszályos időszak után összességében vitán felül áll a jótékony hatása. Az esős, párás idő azonban kedvez a gombabetegségeknek, fontos a megfelelő védekezés, hogy a szárazság elmúlta után nehogy ez vigye el a termést.

A héten a hosszú szárazság után özönvízszerű esőzések voltak Magyarország nagy részén, az intenzív zivatarok, felhőszakadások a dél-dunántúli régiót, így Baranyát sem kímélték. A május 22-i monszunszerű zuhé a koponyeg.hu adatai szerint 60-70 milliméter csapadékot hozott a térségnek, a met.hu statisztikája szerint Pécsett egész nap összesen 86,2 milliméter eső esett.

A lezúdult csapadék sok munkát adott a tűzoltóknak, Birjánban a Szabadság utcán lehetett csónakázni a vizesárok megtelte után, Lothárdon egy patak lépett ki a medréből, Szalántán egy járda alól mosta ki a talajt az özönvíz, Szőkén egy pince telt fel csapadékkal. Pécsett a MÁV-rendelőből kellett vizet szivattyúzni, illetve a Kinizsi utcában dőlt össze egy épület.

A mezőgazdaságnak azonban az aszály és a fagy után mondhatni áldás volt a kiadós esőzés. Tamás Mihályné dr., a Baranya Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatóságának vezetője a Pécsi STOP-nak elmondta: a megye gazdái nagyon várták már a csapadékot. Méréseik szerint átlagosan 20 és 60 milliméter eső hullott Baranyában, de Villány, Szentlőrinc és Mindszentgodisa térségében nyolcvan millimétert is mértek.

Ekkora mennyiségű esőre mindenképpen szükség volt, a probléma csupán annak intenzitásával volt - fogalmazott Tamás Mihályné. A heves csapadék ugyanis több helyen lemosta a termőréteget, a kimosott föld nem egy helyen az utat is elborította. A vezető hozzátette: az Ormánságban és Somberek térségében tapasztaltak belvizesedést, de nagyobb bajjal nem találkoztak, a gazdáktól sem érkezett ilyen bejelentés.

A csapadékos, párás idő azonban kedvez a gombabetegségeknek, így most nagyon fontos az ezirányú védekezés, nehogy a szárazság után emiatt csappanjon meg a termés.


Szerző: Harta Viktor   |  egyéb írások a szerzőtől »   |   Forrás: Pcési STOP   |   STOP

címkék
Baranya, esőzés, mezőgazdaság, Tamás Mihályné, belvíz


a rovat további hírei
A Rovitex új helyen is a megszokott minőségben A volt parkoltató cég ellen tüntetnek Motorosok rémálma - vele megtörtént Egyenlegfeltöltős vízórák jönnek Készüljenek az esőre! Ezer fajt találtak egyetlen nap alatt Cserkúton Újabb sikercég a horizonton: mindenki énekel
címlap »
fotó, videó »
1/5
CHF / HUF

szavazás
Ön szerint volt Pécsett trafikmutyi?

bővebben
Igen Nem
címkefelhő
Így a legkönnyebb letépni a fürdőrucit - Fotók 18+
Bikini vagy úszódressz? Nem mindegy? A lényeg, hogy gyorsan kihámozza magát a lány.
Fotó: novoporn Antennaként állnak szét a mellbimbói - Fotók 18+
Jade ügyvédnek készül,de egyelőre csak főnöke dolgozószobájáig jutott.
Fotó: photodromm Hiába próbálnád, úgysem tudnád kielégíteni - Fotók 18+
nem vagy elég tökös egy ilyen csajhoz...