Kezdődik: háromnegyedére csökkentik a közmunkások számát

2017. március 10. 12:46 2017. márc. 10. 12:46

Meg kell változtatni a közmunkások statikusságát, ki kell őket vezetni a valós munkaerőpiacra. Varga Mihály miniszter elmondása szerint 40 milliárd forintos gazdaságélénkítő csomaggal kívánják 150 ezerre csökkenteni a számukat. Jövő nyártól már csak egy évig lehet közmunkás státuszban maradni.

A közfoglalkoztatás statikusságát meg kell változtatni és minél több közfoglalkoztatottat ki kell vezetni a valós munkaerőpiacra - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pénteken az MTI-nek, és közölte, az elkövetkezendő időszakban 40 milliárd forint felhasználásával a közfoglalkoztatásból kivezető gazdaságélénkítő és mobilitást könnyítő intézkedésekkel a kormány fokozatosan 150 ezerre akarja csökkenteni a közfoglalkoztatottak létszámát a múlt év végén regisztrált 197 ezerről.

A kormány célja, hogy a közfoglalkoztatottak számának fokozatos csökkentésével is biztosítsa a versenyszféra számára szükséges munkaerőt - tette hozzá.

A miniszter elmondta, 2018 nyarától három éven belül legfeljebb 12 hónapig lehet majd közfoglalkoztatotti státusban maradni. A szakképzettséggel rendelkezők csak abban az esetben vonhatók be a közfoglalkoztatásba, ha a járási hivatal közvetítési kísérlete három alkalommal sikertelen volt, vagy 3 hónapig nem tudott a hivatal az álláskereső számára megfelelő állást felajánlani. Ha valakit igazoltan, minden erőfeszítés ellenére sem sikerül versenypiaci elhelyezkedési lehetőséghez juttatni, akkor természetesen maradhat a közfoglalkoztatásban - közölte.

Varga Mihály hangsúlyozta, a 25 év alatti fiatalok ezentúl csak abban az esetben kerülhetnek majd közfoglalkoztatásba, ha az Ifjúsági garancia rendszerben megvalósuló munkaerő-piaci program nem kínál számukra reális egyéb lehetőséget - ismertette a kormány döntését a miniszter.

Baranyában tavaly 30-nál több esetben fordult elő bejelentés a közmunkával kapcsolatban, a Belügyminisztérium adatai szerint azonban ezekből 10-nél kevesebb volt, amelynél megalapozott volt a bejelentés. Az országos összesítés szerint legtöbbször nem is a közmunkásokkal van baj, hanem a munkáltatót hágnak át többféle előírást is - írtuk korábbi cikkünkben.