1350 busó űzi mától a telet

2018. február 8. 10:03 2018. feb. 8. 10:03

A Maszkot ölt apraja-nagyja című farsangi készülődéssel megkezdődik csütörtökön a mohácsi busójárás, amelynek keretében hat napon át rekordszámú, 1350 jelmezes űzi a telet a Duna-parti városban.

A busójáráson 35 helyszínen reggeltől estig nyolcvan programra várják az érdeklődőket.

A húshagyó keddi főtéri koporsóégetéssel záruló népszokás rendezvényei között lesz farsangi felvonulás, dudástalálkozó, népdaléneklési verseny, többféle táncház és számos néptáncelőadás, sokácbál, busó lakodalmas, koncert és maszkfaragó foglalkozások - közölték a szervezők az MTI-vel.

Az UNESCO szellemi kulturális örökségeinek listájára felkerült népszokás idei rendezvényein 49 busócsoport 1350 busója és egyéb maskarása vesz részt, a kiemelt rendezvényekre legalább 80-100 ezer látogatót várnak.

A látogatók tájékozódását idén is okostelefonra letölthető, ingyenes alkalmazás is segíti. Az először a tavalyelőtti busójáráson használt applikáció a http://mohacsapp.hu/ honlapon érhető el.

Az alkalmazás napi bontásban tartalmazza a rendezvénysorozat összes programját, navigációs részlege segít a látogatóknak a helyszínek megközelítésében és megjeleníti a használója közelében található programokat is.

A MÁV-Start Zrt. közvetlen vonatokat indít Pécsről a mohácsi busójárásra - írta MTI-hez eljuttatott közleményében a vasúttársaság. A Pécsről Villány felé induló vonatok február 10-én és 11-én - hosszabb útvonalon - Mohácsig közlekednek és onnan is térnek vissza Pécsre. A baranyai megyeszékhelyről 6:55-kor, 11:10-kor, 15:10-kor és 17:10-kor, Mohácsról vissza pedig 11:24-kor, 15:24-kor, 17:24-kor és 19:24-kor indulnak a járatok - ismertette a tájékoztató.

A sokácok messze földön híres farsangi fesztiválját egy 1783-as feljegyzés említi először. A legenda szerint a mohácsi sokácok furfangos ősei a török megszállás elől a Duna túlsó partján lévő Mohács-szigetre menekültek.

Álruhákat öltve tértek vissza a folyón átkelve és rajtaütöttek a babonás törökökön, akik az ijesztő maskarásoktól megrémülve fejvesztve menekültek a városból.

Az idei rendezvény részletes programja a www.mohacsibusojaras.hu oldalon olvasható.

És az megvan, hogy Malawiban is élnek "busók"?

Egy pécsi fotós megtalálta a malawi busókat

Az ismert mohácsi sokac népszokáshoz hasonló alakoskodás a világban sok helyen előfordul, de a Malawiban honos „Nyau" ezen túl is sok párhuzamot mutat. A világ sok helyén találni a busójáráshoz hasonló népszokást, ám a mohácsi származású pécsi fotós, Horvai Valér Malawiban lelt rá egy váratlanul sok párhuzamot hordozó eseményre.