Baranyában és Tolnában is szaporodik a mezei pocok, ideje elkezdeni a védekezést

2018. október 20. 17:59 2018. okt. 20. 17:59

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szerint több megyében ugrásszerűen megnőtt a mezei pockok populációja, ezért nem árt hamar elkezdeni ellenük a védelmet.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) a napokban tette közzé figyelmeztetését, mely szerint több megyében ugrásszerűen növekedni kezdett a mezei pockok száma, köszönhetően a száraz és meleg őszi időnek.

Közleményük szerint "elsődlegesen veszélyeztetettek Békés megye déli és középső, helyenként északi területei. Ezen túl Csongrád, Tolna, Baranya, Bács-Kiskun, Heves és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is észlelhető a rágcsáló állományok számottevő, gócos felszaporodása egyes szántóföldi, kertészeti kultúrákban, évelő pillangósokban, valamint ruderális területeken."

A felmérést nemcsak a veszélyeztetett területeken, hanem ott is el kell végezni, ahol tavaly nem észlelték a gazdálkodók a mezei pockok jelenlétét.

A NÉBIH szerint nemcsak növényvédőszeres, vagy csalétkes védekezésre lehet szükség, hanem a megfelelő mélységű talajműveléssel vagy a ragadozó madarak számára kihelyezett ülőfákkal is jól lehet kezelni a túlszaporodását a rágcsálóknak.

Egyes helyeken már akkora a fertőzöttség, hogy az Agrárminisztérium közleményben tudatta, kiadta a szükséghelyzeti engedélyt a Redentin 75RB rágcsálók elleni vegyszer bevetésére is - olvasható a 24.hu cikkében.

A lap idézi az Európai Bizottság rendeletét, amely szerint 2018-tól a "termelő jelentőségű területeken tilos a növényvédőszerek-használata. Azonban ha egyes károsítók olyan mértékben felszaporodnak, hogy az már a szomszédos termelők növényvédelmi biztonságát veszélyeztetik, és védekezni szükséges ellenük, egy uniós iránymutatás szerint a tagállamok ezeket vis maior eseményként ismerhetik el."

Mivel a mezei pocok ilyen jellegű veszélyt jelent, ezért a "kárt szenvedett termelőknek lehetőségük van egyes mezőgazdasági támogatások esetében a helyzetre való tekintettel vis maiort jelenteni.

A mezőgazdasági támogatásokat érintő vis maior eseményre vonatkozó bejelentést és az esemény bekövetkezését igazoló dokumentumokat kizárólag elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül lehet benyújtani a Kincstár honlapján elérhető, a vis maior esemény bejelentésére szolgáló elektronikus felületen. A bejelentést az esemény bekövetkezésétől számított 21 napon belül meg kell tenni" - olvasható a cikkben.