Mellár: „Az LMP-t és jelöltjét történelmi felelősség terheli”

2018. március 26. 08:48 2018. márc. 26. 08:48

Migránsbetelepítő rém, politikai kaméleon – férfias vita helyett a háta mögött áztatják a mérésről mérésre esélyesebb demokratikus jelöltet, Mellár Tamást politikai ellenfelei. Az LMP-től már nem vár támogatást, csak szavazói józanságában bízik. Így is hisz a győzelemben, ám világossá tette: ha Pécsett mégis elbukna a demokratikus fordulat, az a kispárt és jelöltje felelőssége lesz. Interjú Mellár Tamással, a demokratikus összefogás pécsi jelöltjével.

Migránsokat Pécsre, romákat a belvárosba, mindegy, csak valakiket betelepíthessen valahova – így fest most a jobboldali sajtóban.

Várható volt, hogy olyan ügyekkel gyanúsítanak meg a kampányban, amiket nem követtem el, de mégis mellbevágó, amikor ez megtörténik. A migrációs politikámat világossá tettem többször is, a véleményem nem változott. (A jelölt migrációs politikáját korábban a Facebookon tette teljesen világossá, a témában írt cikkünk itt olvasható.)

Amikor egy elesett roma családot látogattam meg, akkor beszéltem arról, hogy komoly szegénység van Magyarországon és ezzel szembe kell nézni. Ám sok olyan van a nehéz sorsú családok között, amely egy kis segítséggel talpra tudna állni, rossz minőségű, kifűthetetlen lakásokban élnek, miközben rengeteg otthon áll elhagyottan. Ezt sikerült félremagyarázni, természetesen a megkérdezésem nélkül. Szomorú, hogy már semmilyen pozitív víziója nem maradt a Fidesznek, csak a félelem, a gyűlölet és a miniszterelnök, aki megvéd. Abszurd világban élünk, nem létező ellenségekkel hadakozik a Fidesz, miközben valós programja nincs és nem is hajlandó kiállni senki értelmes vitákat lefolytatni.

Pedig ezt helyben is megtehetnék, Csizi Pétert is vitára hívta.

Azóta sem válaszolt. Márpedig a vita hiánya óriási baj, mert így a megszokások, az ösztönök, a félelmek fognak diktálni az érvek helyett. Amikor a magyar történelemben ilyen elemi félelmeket keltettek az emberekben, az mindig nagy nemzeti tragédiába torkollt. Optimista vagyok, ezt a problémát most meg lehet oldani választásokkal. Ha elegen elmennek szavazni, békés úton meg lehet szabadulni a mostani csapdából, ki lehet tolatni a zsákutcából, amelybe a Fidesz lavírozta az országot.

Politikai kaméleonként is emlegetik.

Nyilván szándékosan nem tájékozódott, aki ezt állítja. Olyan pártokhoz próbáltam közeledni, amelyek hasonló elveket vallottak, mint én, ám sajnos az ő véleményük sokszor változott. Hogy mást ne mondjak, a Fidesz ma elképesztően keresztény párt, de bő húsz éve még a Liberális Internacionálé tagja volt, Orbán pedig a szervezet alelnöke. A pártok közül csak az MDF-be léptem be, pedig a nyolcvanas évek elején azzal fenyegettek, kirúgnak, ha nem leszek az MSZMP tagja. Pécsett akkor voltam a Fidesz képviselője, amikor ellenzékben voltunk, a holdudvarát 2011-ben hagytam ott, amikor a politikai csillaguk felívelőben volt - ha meg akartam volna gazdagodni, csak a számat kellett volna befognom. Aki kaméleonsággal támad, azt sem tudja, hogy több párt is megkeresett az elmúlt két évben, hogy lépjek be, biztos befutó helyet kapok, de mindet visszautasítottam. Nem ez volt a célom.

Tíz párt támogatja, és voltak további bíztató jelek, de fogy az idő. Bővül még a kör?

Én azt vártam, hogy az LMP beáll mögém, mint kispárt szívesen átszavazó támogatókkal, de egyre világosabb, hogy erre nem lehet várni. Elnézve az LMP vezetésének ámokfutását az elmúlt hetekben sokakban vált nyilvánvalóvá, hogy ez a párt nem akar egyezséget. Nem a lóláb lóg ki, hanem az egész ló. Ha jóindulatú vagyok, azt gondolom, hogy a töredékszavazatokra hajtanak. Ha nem, akkor az is felmerül, hogy más a célja az LMP-nek, mint a többi ellenzéki pártnak, ezért nem sietnek megegyezni.

Van ebből kitörés?

Ha az LMP helyre szeretné állítani a hitelességét, jelentse ki nyilvánosan: semmilyen körülmények között nem hajlandó a Fidesszel együttműködni. Segítene az is, ha legalább 10-12 helyen visszaléptetné a jelöltjét, biztos vagyok, hogy ezt viszonoznák is. Én bármilyen fórumon hitet teszek amellett, hogy ha mandátumot nyerek, független maradok, semmilyen pártba vagy szövetségbe nem lépek be. Szerencsés lenne, ha az LMP jelöltje, Keresztes László is megtenné ugyanezt a Fidesszel kapcsolatban.

Pécsett sem jobb a helyzet, mint az országos?

Sőt, rosszabb. Keresztes László Lóránt Fidesz-közeli lapokban és közösségi oldalon kritizált rendszeresen az elmúlt hetekben, erősen félremagyarázva dolgokat. Majdnem olyan szintű karaktergyilkosság folyt, mint a Fidesz részéről, miközben én eddig egyetlen bíráló szót sem mondtam róla vagy a pártjáról, de az én türelmem is véges. Keresztes László úgy próbálja magyarázni a saját, visszalépést elutasító álláspontját, hogy engem szocialistának, a régi rendszer hívének állít be, miközben saját magának vindikálja a korszakváltó címkét. Attól tartok, hogy akkor sem lépne vissza helyben, ha az országos pártvezetés közben meggondolná magát.

Nem mindig volt ez így.

Három hónappal ezelőtt még nagyon támogatott volna az LMP - Szél Bernadett azt nyilatkozta, hogy pont ők akartak mellém állni, és az összefogás pártjai vonultak ki ebből az együttműködésből. A párthoz kapcsolódó professzori körbe is invitáltak. Hadházy Ákos például kimondottan megegyezéspárti volt, biztató tárgyalásokat folytattunk, félre is állították azóta.

Itt helyben mire lehet számítani egy ilyen helyzetben?

Ezek után nem tudok mást mondani: ha a demokratikus erők összefogása Pécsett elbukik, annak a történelmi felelősségét az LMP-nek és Keresztes László Lórántnak kell viselnie. Ez a döntés jó esetben is politikai vakságnak tudható be, a rosszabbik esetre gondolni sem merek. Attól tartok, hogy ezért a választók csúnyán megbüntetik őket. Én arra számítok, hogy nem fog visszalépni, de biztos vagyok benne, hogy az LMP szavazói támogatni fognak. Változást akarnak ők is, ahogyan a szavazók többsége és én. Ahogy haladunk előre a kampányban, egyre biztosabb, hogy a mostani összefogással is verhető a Fidesz. Ezért fogok küzdeni a következő hetekben is.