Orbán 2015-ös paktuma engedte szabadon a kilakoltatásokat

2018. augusztus 23. 12:02 2018. aug. 23. 12:02

Szakács László, az MSZP baranyai elnöke rámutatott: Orbán Viktor 2015-ben kötötte meg azt a paktumot, ami nem engedi, hogy a kormány gátat szabjon a kilakoltatásoknak. Orbán még egy 2017-es videóban azt hazudta: „ ma senkit sem fenyeget semmiféle kilakoltatás”. Mondjuk az tegnap volt.

Az MSZP új banki elszámoltatásra, az adósvégrehajtások felfüggesztésére, valamint arra szólítja fel a kormányt, hogy azonnal bontsa fel a megállapodást az Európai Fejlesztési Bankkal, amely biztosította a bankokat a profitjuk elérésében.

Szakács László, az MSZP elnökhelyettese budapesti sajtótájékoztatóján arra mutatott rá, hogy míg a környező országokban megszülettek a döntések százezrek kilakoltatásának megakadályozására, addig ezt Magyarországon akadályozza az a paktum, amelyet a kormányfő 2015-ben kötött az Európai Fejlesztési Bankkal.

Ebben ugyanis szerinte az szerepelt, hogy a hitelek forintosítása egy fillérjébe se kerülhet a bankoknak, de az is, hogy a kilakoltatásokat szigorító, az adós javára döntő szabályokat nem alkothat a magyar parlament – áll a párt közleményében. Az MSZP baranyai elnöke hozzátette: ennek betartása miatt kezdődtek újra a kilakoltatások a választás után, eddig több mint 1300 ingatlan esetében. Hozzátette: mintegy 120 ezer lakást érinthet a végrehajtás, ami csaknem 900 ezer ember lakhatását lehetetlenítheti el.

A tájékoztatón Szabó József, a Hiteles Mozgalom vezetője elfogadhatatlannak nevezte, hogy a bankok azzal zsarolják a kormányt: nem hitelezik a magyar államot, ha számukra előnytelen törvények vagy bírósági döntések születnek. Stregova Erzsébet az Adóskamara képviseletében bírálta a szerinte kegyetlen "karhatalmi végrehajtásokat", és azok felfüggesztését kérte.

Orbán Viktor még 2017-ben is azt mondta egy videó tanúsága szerint, hogy „ ma senkit sem fenyeget semmiféle kilakoltatás”, illetve, hogy „Magyarország nem a kilakoltatott emberek országa”.

Szavait ezzel zárta:

„Magyarország egy olyan ország az európai kultúrkörben, amelyre a legkevésbé jellemző az, hogy az embereket ki lehet tenni az otthonaikból.”

Magyarországon 2018-ban, amelyet a kormány a Családok évének aposztrofált, eddig 1350 családot lakoltattak ki az otthonukból.