Zseniális módszerrel verte át az üvegvisszaváltó automatát

2018. április 18. 09:45 2018. ápr. 18. 09:45

Rendkívül kifinomult csalással szerzett pár ezer forintot egy férfi, melyhez túl kellett járnia egy áruházlánc üvegvisszaváltó automatáján. Mire azonban tökéletesítette a módszert, már a nyomában voltak.

A vádlott férfi 2016 márciusát megelőzően tudomást szerzett arról, hogy egy Magyarországon is működő áruházlánc üzleteiben üzemeltetett üvegvisszaváltó rendszer kijátszható. Az automata az üvegek visszaváltásakor a vonalkód alapján azonosítja azokat, az üveg alakját nem veszi figyelembe. A visszaváltható üvegek körét az automata szoftvere tartalmazza, melyet az áruházlánc folyamatosan frissít.

A vádlott, ismeretlen módon, elektronikus formában hozzájutott a vonalkódokhoz, melyet az üzletlánc áruházaiban használnak, lementette laptopjára, majd a legmagasabb összeget visszafizető vonalkódot – egy szódásüveg kódját, mely 330 forint – többszörösen kinyomtatta és ráragasztotta az általa összeszedett, egyéb üvegekre, majd azokat az áruházlánc különböző üzleteiben, napi rendszerességgel váltotta vissza 2016. március 28. és 2016. április 2. közötti időszakban úgy, hogy a gép automatikusan nyomtatott üvegblokkjait az áruházban beváltotta.

Sajnos azonban az automatizált üvegblokk magánokiratnak minősül, ami nem éppen enyhítő körülmény.

A közlemény szerint a leírt módszerrel a vádlott az áruházláncnak 20 000 forint kárt okozott, míg 2016. április 2-án egy áruházban tetten érték, mert a dolgozóknak feltűnt, hogy sok nem visszaváltható üveg került a visszaválthatók közé, ezért figyelni kezdték az üvegvisszaváltó automatát.

A vádlott tevékenységére ezután egy másik áruházban 108 darab üveget azonosított visszaválthatóként az automata, és a blokkokat is kinyomtatta, de nem lehetett megállapítani, hogy azokat a vádlott felhasználta volna.

Ezt követően a vádlott - a lebukás elkerülése érdekében – azt a módszert alkalmazta, hogy az automatába helyezett, hamis vonalkóddal ellátott üvegre damilt kötött és miután az automata regisztrálta az üveget és a blokkot kinyomtatta, a vádlott a damil segítségével eltávolította az üveget a gépből. E módszerrel 2016. április 11-én egy bonyhádi, április 14-én egy pécsi áruházban tevékenykedett, Bonyhádon 3300 forint értékben kapott blokkot, melyből hármat beváltott, míg Pécsett 1690 forint értékben próbált meg kárt okozni az áruházláncnak.

A Pécsi Járásbíróság 2018. április 17-én kihirdetett ítéletével K. P. vádlottat információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntette és hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt jogerősen 1 évre próbára bocsátotta és elrendelte pártfogó felügyeletét a próbaidő tartama alatt.